Terminarz i tematyka Koncertów Warszawskiej Filharmonii Narodowej w PSM w Augustowie w roku szkolnym 2016/2017

 

Stały jest dzień tygodnia i godzina – ŚRODA – godz. 16.00

28 września 2016 r

Sztuka flamenco – dla młodzieży.

W gorącej Andaluzji – dla dzieci

image001

Małgorzata WOŁYŃCZYK / Karolina ŁUCZNIK taniec, palmas
Mateo el GALLITO taniec, fortepian
Jarosław CZAJCZYŃSKI śpiew, gitara
Filip SWINARSKI gitara, cajón

Zapraszamy na spotkanie z muzyką i tańcem flamenco oraz artystami, którzy od lat poświęcają im talent i serce, uważają za swoją życiową pasję. Flamenco to jedno z najbardziej złożonych zjawisk w kulturze Europy. Wywodząc się z gorącego południa Hiszpanii, z Andaluzji, Estremadury i Murcji, łączy w sobie tradycje muzyki indyjskiej, arabskiej, żydowskiej i rodzimy folklor. Koncert ten pozwoli prześledzić kształtowanie się flamenco i jego rozwój od wieku XVI aż do współczesnych odmian, otwartych na wpływy innych gatunków muzyki.
Udział pary tancerzy, częste zmiany strojów oraz użycie rekwizytów zapewnią publiczności w każdym wieku program barwny i niezwykle atrakcyjny tak pod względem muzycznym, jak i wizualnym.

26 października 2016r

Między dźwiękami – trio fortepianowe – dla młodzieży
Muzyczne pogawędki – dla dzieci

image002

Robert SKIERA fortepian
Joanna OKOŃ skrzypce
Adam MISIAK / Anna WRÓBEL wiolonczela

Trio fortepianowe – obok kwartetu smyczkowego – jest najpopularniejszym i najwyżej cenionym zespołem kameralnym. Ze względu na swoje bogate i różnorodne możliwości cieszy się powodzeniem nieprzerwanie od połowy XVIII wieku. Repertuar na taką obsadę tworzyli najwięksi mistrzowie, m.in. Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert, Chopin, Brahms. W naszym programie pojawią się utwory z różnych epok – od klasycyzmu po współczesność, wybrane spośród arcydzieł muzyki kameralnej. Podziwiając ich muzyczne piękno spróbujemy także odczytać treści ukryte „między dźwiękami”, w przestrzeni, którą wypełnia osobowość autora, charakter epoki, czy okoliczności powstania utworu i źródła inspiracji.
Razem z młodszymi słuchaczami będziemy świadkami interesujących rozmów prowadzonych przez dobrze znane dzieciom instrumenty strunowe. Będą to przeważnie wesołe i pełne humoru pogawędki na dwa lub trzy głosy. Czego się z nich dowiemy? Śledząc z uwagą, jak się one potoczą, na pewno znajdziemy odpowiedź na to pytanie.

23 listopada 2016r

Jazzowe fascynacje – dla młodzieży.

Posłuchajcie, oto bajka – dla dzieci

image003

Aleksandra NOWAK wokal
Rafał RÓŻALSKI / Radosław ŁUKASZEWICZ kontrabas
Maciej WOJCIESZUK / Dawid OPALIŃSKI perkusja
Michał ZAŁĘSKI / Mateusz GRAMBURG fortepian

Po kilkuletniej przerwie do „Spotkań z Muzyką“ powraca jazz! Zakorzeniony w bluesie, negro spirituals i ragtimie, w wyniku niezwykle dynamicznego rozwoju wykształcił własny język muzyczny i wniósł do świata artystycznego nowe wartości. W swojej ponad stuletniej historii powołał do życia różne kierunki i style, które znajdą odzwierciedlenie w niniejszym programie. Nie zabraknie w nim także polskich akcentów. Mamy nadzieję, że udział wokalistki, niepowtarzalne w swym brzmieniu aranżacje, wspaniałe improwizacje, wreszcie żywiołowa atmosfera koncertu dostarczą naszym słuchaczom niezapomnianych wrażeń.
Dobrą zabawę i wiele radości przyniesie też program adresowany do młodszej publiczności. Sprawią to popularne i lubiane piosenki, które trafiły do jazzu wprost z ekranów kina dziecięcego. Przy ich pomocy omówimy najważniejsze cechy muzyki jazzowej i wyjaśnimy, czym jest swing oraz improwizacja.

14 grudnia 2016r

Na polską nutę – dla młodzieży
Pod boki i z przytupem – dla dzieci

image004

Tancerze Baletu Dworskiego CRACOVIA DANZA:
Alicja PETRUS / Agata JÓŹWIK, Jan FEČKO / Łukasz SZKIŁĄDŹ
Kornelia GRĄDZKA skrzypce
Marta GUZIK fortepian

Nowy cykl „Spotkań z Muzyką” otworzy koncert taneczny, jak zawsze barwny i widowiskowy, mający jednak wyjątkowe znaczenie. Poświęcimy go polskim tańcom narodowym, szeroko podziwianym w świecie, które ze względu na swój niepowtarzalny urok stały się inspiracją dla wielu twórców. Poloneza, mazura, kujawiaka, oberka i krakowiaka zatańczą dobrze znani z poprzednich sezonów artyści Baletu Dworskiego CRACOVIA DANZA. Wśród prezentowanych obrazów tanecznych znajdą się fragmenty Wesela w Ojcowie z muzyką Karola Kurpińskiego i Józefa Damsego – pierwszego polskiego baletu narodowego, przypomnianego niedawno przez krakowski zespół.
Polskie tańce, powszechnie uważane za nasz narodowy skarb, mają bogatą i długą historię, dlatego pozwalają poznać dawne zwyczaje, ubiory, styl życia. Są istotnym elementem tradycji, którą chcemy przekazać kolejnym pokoleniom. Z tego powodu do szlacheckiego dworku i na ludową zabawę zaprosimy także młodszych słuchaczy.

18 stycznia 2017r

Teatr muzyczny – pół żartem, pół serio – dla dzieci i młodzieży

image005

Liza WESOŁOWSKA sopran / Katarzyna PAWŁOWSKA mezzosopran
Krzysztof CIUPIŃSKI-ŚWIĄTEK tenor
Małgorzata MARCZYK / Tomasz PAWŁOWSKI fortepian

W planowanym, jak co roku, koncercie z muzyką wokalną, młodzi śpiewacy otworzą przed słuchaczami bramy teatru muzycznego. Tym razem na szkolnych estradach prym będą wiodły operetka i musical – gatunki sceniczne utrzymane w konwencji „pół żartem, pół serio”, mające lżejszy charakter i służące rozrywce. Nawet o rzeczach ważnych mówi się w nich nie na poważnie, ale w sposób pobłażliwy, dowcipny, z przymrużeniem oka. W programie znajdą się ulubione, urzekające powabem melodii arie i duety, które mimo upływu czasu nie tracą swojego muzycznego blasku.
Wizyta w teatrze muzycznym czeka również dzieci. Powita je tam piękny śpiew i barwny korowód postaci, które opowiedzą o swoich radościach, marzeniach i przygodach.

15 lutego 2017r

Musica da camera – dla młodzieży

Dawne tańce i melodie – dla dzieci

image006

Marcin SOCHAN / ANNA WCISŁO skrzypce barokowe
Agnieszka MAZUR / Marek NIEWIEDZIAŁ obój barokowy
Maria WILGOS / Klaudyna ŻOŁNIEREK lutnia, teorba, gitara barokowa
Grzegorz ZIMAK viola da gamba

Koncert z udziałem kameralnego zespołu specjalizującego się w wykonawstwie muzyki dawnej przeniesie nas w odległe czasy muzycznego baroku. Przedstawimy w nim instrumenty charakterystyczne dla tej epoki – lutnię, violę da gamba, obój oraz barokowe skrzypce; pokażemy dawne sposoby gry, a przede wszystkim zaprezentujemy różnorodne formy muzyczne – od ilustracyjnych miniatur, poprzez popularne ówcześnie tańce, układające się w barokową suitę, aż po koncert solowy.
Dzieciom opowiemy o tym , jak muzykowano w XVII-wiecznej Europie, jakie tańce były wtedy w modzie i na jakich instrumentach, dzisiaj już rzadko spotykanych, grano w dworskich i pałacowych komnatach. Wszak „musica da camera” znaczy dosłownie „muzyka komnatowa”.

15 marca 2017r

Karol Kurpiński – Zamek na Czorsztynie
Przedstawienie operowe w kostiumach dla dzieci i młodzieży

image007

Przedstawienie operowe w kostiumach:
Libretto – Józef Wawrzyniec KRASIŃSKI
Adaptacja i reżyseria – Jitka STOKALSKA Aleksandra KLIMCZAK / Magdalena KRYSZTOFORSKA sopran (Wanda)
Katarzyna SZYMKOWIAK / Magdalena PLUTA mezzosopran (Łucja)
Tomasz PILUCHOWSKI / Arnold KŁYMKIW tenor (Bojomir)
Michał DEMBIŃSKI / Jasin RAMMAL bas-baryton (Nikita)
Artur JANDA / Piotr SZYMANOWICZ fortepian

Karol Kurpiński, powszechnie znany jako autor Warszawianki, to obok Józefa Elsnera najwybitniejszy polski kompozytor przełomu klasycyzmu i romantyzmu. Nie wszyscy melomani wiedzą, że pozostawił po sobie aż 27 oper. Z tego ogromnego dorobku na uwagę zasługuje m.in. napisany do libretta Józefa Wawrzyńca Krasińskiego Zamek na Czorsztynie. W operze słychać wyraźne nawiązania do twórczości Mozarta i Rossiniego – kompozytorów uwielbianych przez Kurpińskiego. Melodyjne arie, wartka akcja, miłosna intryga, nastrój tajemniczości – wszystko to sprawia, że spektakl w reżyserii Jitki Stokalskiej wart jest poznania zarówno przez starszą, jak i młodszą publiczność.

26 kwietnia 2017r

Nowa Odyseja – dla młodzieży
Wyprawa na kraj świata – dla dzieci

image008

Cezary NOWAK aktor
Agnieszka ROGOWIECKA / Elżbieta DROZDOWSKA flet
Jacek MAŁACHOWSKI / Jarosław GAŁUSZKA akordeon

„Z pewnością, sen o pączku jest tylko snem. Ale sen o podróży, już jest podróżą” – powiedział polsko-francuski pisarz Marek Halter. Mamy nadzieję, że proponowany przez nas program poetycko-muzyczny stanie się dla słuchaczy taką właśnie podróżą. Poprowadzi ona śladami mitycznego Odyseusza, zabierze w daleką i długą drogę, której początek sięga czasów starożytnych, a koniec wciąż jeszcze jest przed nami. Wędrowaniu poprzez wieki towarzyszyć będą utwory literackie oparte na motywie podróży, sama muzyka natomiast nada tej wędrówce rytm i będzie symbolizować upływający czas.
Dzieci zapraszamy na wyprawę na kraj świata – zawarte w programie wiersze i opowiadania oraz miniatury muzyczne sprawią, że mijając znajome ulice, pola i lasy dotrzemy hen, aż do królestwa twórczej wyobraźni.

24 maja 2017r

Tajemnice kameralistyki – kwartet smyczkowy – dla młodzieży
Smakołyki na cztery smyki – dla dzieciimage009

ESTER QUARTET
Mercedes BORGUŃSKA skrzypce
Mateusz KONOPIELSKI skrzypce
Bartłomiej SZYMBORSKI altówka
Zuzanna STRADOWSKA wiolonczela

To będzie prawdziwa uczta muzyczna! W zapowiadanym koncercie wystąpi kwartet smyczkowy, uważany za najdoskonalszy, mający najszlachetniejsze brzmienie zespół kameralny. Wylansowany przez klasyków wiedeńskich w II połowie XVIII wieku do dziś cieszy się dużym zainteresowaniem twórców i publiczności. Na czym polega fenomen tego zespołu? Jak wykorzystali możliwości brzmieniowe i techniczne dwojga skrzypiec, altówki i wiolonczeli kompozytorzy różnych czasów, stylów i artystycznych upodobań? Odkrywaniu tajników kwartetowego grania towarzyszyć będą kompozycje mistrzów muzyki klasycznej i rozrywkowej.
Dla najmłodszych słuchaczy także szykujemy wiele smyczkowych smakołyków. Znajdą się wśród nich utwory napisane na dwa, trzy lub cztery instrumenty kwartetowej rodziny, kompozycje taneczne, ilustracyjne i muzyczne zabawy.

21 czerwca 2017r

Agnieszka mówią mi… – dla młodzieży
Z piosenką pod rękę – dla dzieci

image010

Martyna CIOK wokal
Kamil ZIĘBA wokal
Piotr PTAK / Jacek DZIOŁAK klarnet
Adam SYCHOWSKI / Anna HAJDUK fortepian

W nowym sezonie artystycznym program muzyki rozrywkowej poświęcimy Agnieszce Osieckiej – jednej z najwybitniejszych i najbarwniejszych postaci polskiej kultury II połowy XX wieku. Była poetką, pisarką, dziennikarką, autorką niezapomnianych tekstów piosenek, musicali, słuchowisk radiowych i widowisk telewizyjnych. Jej piosenki, a napisała ich ponad dwa tysiące, mają w swoim repertuarze takie gwiazdy rodzimej estrady, jak Maryla Rodowicz, Seweryn Krajewski, czy zespół Skaldowie. W naszym koncercie przestawimy sylwetkę artystki i jej największe przeboje, które wykonają młodzi wokaliści z towarzyszeniem fortepianu oraz klarnetu.
Dzieciom proponujemy natomiast muzyczny spacer „z piosenką pod rękę”. Podczas tej przechadzki przypomnimy melodie z filmów Walta Disneya oraz piosenki z programu telewizyjnego „Domowe przedszkole”. Nie zabraknie utworów opowiadających o świecie magii, a także muzycznych zagadek.

 

Permalink do tego artykułu: https://szkola-muzyczna.com.pl/terminarz-i-tematyka-koncertow-warszawskiej-filharmonii-narodowej-w-psm-w-augustowie-w-roku-szkolnym-20162017/

Skip to content