„Cztery Pory Roku” z poezją Urszuli Sieńkowskiej-Cioch

W Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Emila Młynarskiego w Augustowie, 28 kwietnia 2018 r.o godz. 16.00 odbył się koncert „Cztery Pory Roku” z poezją Urszuli Sieńkowskiej-Cioch. Była to kolejna edycja koncertów z cyklu „Cztery Pory Roku” organizowanych w tym miejscu.

Tym razem przed publicznością wystąpiły dwie uczennice PSM w Augustowie, Maja Kozłowska – gitara i Weronika Sobolewska – fortepian oraz augustowska poetka, Urszula Sieńkowska-Cioch. Zarówno Maja jak i Weronika są już utytułowanymi młodymi artystkami. Nauczycielem Mai Kozłowskiej jest p. Dariusz Michałowski, a Weroniki Sobolewskiej p. Anna Borkowska. Dodam tylko, że Weronika Sobolewska podczas odbywającego się w kwietniu Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego, w swojej kategorii wiekowej zdobyła I miejsce. Maja Kozłowska, to laureatka wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Ostatnio zajęła I miejsce w Strzelcach Krajeńskich. Obie uczennice otrzymały stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego i stypendium dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w okresie swojej edukacji.

Urszula Sieńkowska-Cioch urodziła się i mieszka w Augustowie. Z zawodu pedagog specjalny, pracuje z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Pisze prozę i poezję. W 2017 roku zadebiutowała książką dla dzieci „Przygody jeża Szymona” (Wydawnictwo Literatura). Finalistka X i XIII Połowu BL, wyróżnienie w II Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim Wielki Iluminator 2017. Nominowana do nagrody głównej w ogólnopolskim konkursie na opowiadanie o tematyce kryminalnej zorganizowanym przez Bookbook 2016. Laureatka konkursu na opowiadanie kryminalne na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału Wrocław 2017.

Pani Urszula bierze udział w literackim życiu Augustowa. Regularnie prezentuje swoje wiersze na Pogwarkach Poetyckich, uczestniczy w spotkaniach z dziećmi w różnych placówkach – bibliotekach, szkołach, przedszkolach. Ze swoją twórczością dla dzieci, brała udział w augustowskim konkursie O liść dębu.

– Ciesze się ogromnie, że mieliśmy dziś ponownie możliwość uczestniczenia w takim spotkaniu muzyczno poetyckim – zaczęła swoją wypowiedz po koncercie, pomysłodawczyni wydarzenia i prowadząca p. Lidia Alicja Karpińska. – Jak Pan widział sala w 2/3 był wypełniona. Naturalnie że chciałabym aby była ona zapełniona do ostatniego miejsca ale zdaje sobie sprawę, że poezja i muzyka klasyczna nie są tak popularne w Augustowie jak inne – że tak się wyrażę – lżejsze w odbiorze gatunki artystyczne. Jednak i idea takich spotkań jest inna. Jest to okazja do zaprezentowania swojej twórczości przez miejscowych poetów i zaprezentowania swoich umiejętności muzycznych przez młodych, uzdolnionych muzyków, uczniów naszej PSM w Augustowie. Każdy kto miał okazję uczestniczenia w takim spotkaniu z całą pewnością przyzna, że jest to niepowtarzalne doznanie estetyczne i oderwanie się od komercji otaczającej nas od rana do wieczora poza miejscem naszych koncertów.

Pierwszy koncert zorganizowałam na prośbę mojej koleżanki, która opiekowała się grupę młodzieży z Litwy. Zaistniała potrzeba ciekawego zagospodarowania tym dzieciom czasu wolnego w danym dniu. Przyszła mi do głowy taka forma koncertu. Nasi goście byli bardzo zadowoleni. Zaświtał mi tak pomysł, aby kontynuować te spotkania. W PSM Augustów mamy dużo uzdolnionej muzycznie młodzieży i dzieci, a środowisko poetów w Augustowie również jest bogate. Pomysł zyskał akceptację i przychylność dyrektora Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Emila Młynarskiego w Augustowie, pana Dariusza Michałowskiego, i mieliśmy właśnie kolejny koncert – zakończyła swoją wypowiedź Lidia Alicja Karpińska.

Na zakończenie koncertu usłyszeliśmy, że kolejny koncert z tego cyklu już latem tego roku. Ze swojej strony zachęcamy wszystkich miłośników muzyki klasycznej i poezji do osobistego przekonania się, jak ciekawy pomysłem może być wykorzystanie naszego lokalnego dobra kulturalnego które stanowią ludzie. Ludzie, dla których piękne nie koniecznie oznacza kolorowe 🙂

Zb. B.

źródło: augustow24.pl

Permalink do tego artykułu: https://szkola-muzyczna.com.pl/cztery-pory-roku-z-poezja-urszuli-sienkowskiej-cioch/

Skip to content